Sık Sorulan Sorular

Doktorunuza danışmadan önce göz atmanız gereken sorular..

Laparoskopik Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide) Ameliyatı Nedir ?

Sleeve gastrektomi diğer adıyla tüp mide ameliyatı cerrahi yolla midenin küçültülmesidir.

Obezite ameliyat öncesi hangi tetkikler yapılmalıdır?

Rutin ameliyat tetkiklerine ilaveten heyet raporu çıkarmadan önce mutlaka aşağıdaki testler yapılmalıdır. Çünkü bu değerlerde olabilecek bir sorun kilonuzun asıl nedeni olabilir.Bu testler aşağıda maddelerdeki şekildedir;

  • HbA1C
  • Glukoz (Açlık)
  • İnsulin
  • Kortizol supresyon testi
  • TSH

Obezite ameliyatı için yaş sınırı var mı?

Ameliyat genellikle 18 ile 65 yaş arasında uygulanmaktadır.

Obezite ameliyatını SGK karşılar mı?

Evet SGK karşılar. Bunun için Vucut Kitle İndeksinizin 40’dan fazla olması gerekmektedir. Eğer kriterleriniz uygunsa heyet raporu çıkarıp ameliyat olabilirsiniz.

Tüp mide operasyonu geçirdim. Beslenmemde nelere dikkat etmeliyim?

Olduğunuz ameliyat zayıflamanıza yardım eder. Tek başına sizi zayıflatmaz. Beslenmenize yine dikkat etmek zorundasınız. Mümkünse her gün düzenli olarak en az yarım saat yürüyüş yapın.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Etki Gösterir ?

Tüp mide ameliyatı, midenin yaklaşık olarak %80’lik bölümünün çıkarılması ve bu sayede daha erken doyma hissinin sağlanması yönüyle kısıtlayıcı etkili bir ameliyattır. Mideden çıkarılan parça açlığı tetikleyen Ghrelin hormonunu üreten bölümdür. Bu bölümün çıkarılması Ghrelin hormonunun kandaki seviyesini azaltır ve bu sayede iştah baskılanır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Kilo Verilir?

Ameliyattan sonra sağlıklı beslenen ve düzenli egzersizlerini yapan hastalarda ameliyattan sonra 1 yıl içerisinde %65-80 oranında kilo kaybı sağlanabilir. Ancak beslenme alışkanlıklarını oturtamayan hastalarda ilerleyen zamanlarda yaklaşık olarak %5 oranında tekrar kilo alımı olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karna ince bir iğneyle girilir ve karın karbondioksit gazıyla şişrilir. Toplamda 4 adet trokarla (karın duvarına yeleştirilen silindir şeklindeki aletler) karna girilir ve bir kamera yardımıyla görüntü ekrana aktarılarak işleme başlanır. Ameliyat sırasında ağızdan mideye yerleştirilen tüp klavuz alınarak mide dik olarak kesilir ve %80’lik bir kısım çıkarlır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Trokar giriş yerleri haricinde çok fazla ağrı oluşmaz. Laparoskopik işlemlerde ağrı minimal düzeydedir.

Hangi Durumlarda Tüp Mide Ameliyatı Yapılmamalı?

Psikiyatrik rahatsızlığı olan, şekerli gıdalar tüketmeyi seven, alkol ya da madde bağımlılığı olan, kanser hastalığı olan, genel anestezi alamayacak olan, tedavi edilmemiş mide hastalığı olan kişilere tüp mide ameliyatı uygulanmamalıdır.

Ameliyat Öncesi Hazırlık Nasıldır?

Ameliyattan 2 gün önce hafif yiyecekler tüketmeniz, ameliyattan önceki gün 16.00’dan itibaren sulu gıda tüketmeniz ve gece 24.00’dan itibaren de oruç tutar gibi aç ve su içmeden hastaneye gelmeniz gerekmektedir.

Ameliyat Öncesinde Hangi Testler Yapılıyor?

Cerrahınız tarafından bilgilendirildiğiniz ilk görüşmeden ve ameliyat tarihiniz belirlendikten sonra anestezi almanıza engel olabilecek bir durum olmadığının belirlenmesi için bazı kan testleri, endoskopi, EKG, solunum fonksiyon testi, ultrason gibi muayeneler istenmektedir. Dahiliye, kardiyoloji, anestezi, göğüs ve endokrinoloji uzmanlarının konsultasyonları istenmektedir.

Tüp Mide Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

  • Midenin çıkarılan kısmı açlığı tetikleyen Ghrelin hormonunun en fazla salgılanan kısmı olduğu için sadece yenen besin miktarı azalmaz aynı zamanda yeme isteğinde de azalma gerçekleşir.
  • Besinin mideden ince barsağa geçişini kontrol eden mekanizmayı bozmadığı için Dumping sendromu gözlemlenmez.
  • Hipertansiyon , diyabet ve uyku apnesi gibi obeziteye bağlı hastalıklarda ameliyattan sonra %70-80 oranında düzelme görülebilir.
  • Gerekli olduğu durumlarda diğer obezite cerrahi ameliyatlarına dönüştürülebilir.
  • Vücuda yabancı bir cisim yerleştirilmez.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Günümüzde yapılan çalışmalar obezite cerrahisinin gebelik diyabeti veya yüksek tansiyon gibi hamileliği riske atabilecek durumları yarıya yakın oranda azaltarak sağlıklı bir gebelik için bir çok risk faktörünü azalttığını göstermektedir. Bunun yanı sıra aşırı kilolu bebek riski de azalacağından sezaryen oranı düşmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamile Kalabilir Miyim?

Günümüzde yapılan çalışmalar obezite cerrahisinin gebelik diyabeti veya yüksek tansiyon gibi hamileliği riske atabilecek durumları yarıya yakın oranda azaltarak sağlıklı bir gebelik için bir çok risk faktörünü azalttığını göstermektedir. Bunun yanı sıra aşırı kilolu bebek riski de azalacağından sezaryen oranı düşmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Kadar Beklenmeli?

Tüp mide ameliyatı geçirmiş anne adaylarının yeni beslenme düzenlerine alışıp bu dönemde gelişebilecek komplikasyonların gebeliği etkilememesi ve iyileşme süreçlerini tamamlamaları adına hamile kalmak için minimum 12 ay, ideal olarak ise 18-24 ay beklemeleri gerekmektedir. Gebelikten kaynaklanan sindirim problemleri, bulantı ve kusmaların tüp mide ameliyatı ile çakışmaması amaçlanmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelik esnasında özel takip gerektiren en önemli vitaminler B12, demir, folat, D vitamini ve kalsiyumdur. Normalde günlük 60 gram protein tüketmesi gereken ameliyat sonrası hastaların gebelikte daha fazla proteine ihtiyaçları olur. Beslenme danışmanlığı ameliyattan sonra oldukça önemlidir ve gebelik süresince de sürdürülmesi gerekir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Duş Alabilirim?

Koruyucu banyo örtüleri ile pansumanlarınızı kapatarak 1.günden itibaren duş alabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman İşime Dönebilirim?

Ameliyattan sonra ortalama olarak 10 gün evde istirahat öneriyoruz. Masa başı çalışmalarına 7 gün sonra başlayabilirsiniz. Fiziksel aktivite gerektiren işlere ise 30 gün sonra başlayabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kaç Gün Yatacağım?

Hastanemizdeki özel odanızda 3 gece kalacaksınız.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkabilirim?

Ameliyathaneden yatağınıza geldikten yaklaşık 1-2 saat sonra ayağa kalkabilir, kişisel- ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Ayağa Kalkabilirim?

Ameliyathaneden yatağınıza geldikten yaklaşık 1-2 saat sonra ayağa kalkabilir, kişisel- ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sigara İçebilir miyim?

Elbette ki sigarayı sağlınızın kalitesini düşürmemeniz açısından hiç bir zaman önermiyoruz!

Eğer operasyon sonrasında sigara içmek isterseniz; midedeki dikiş hattındaki dokunun beslenmesini ve iyileşmesini azalttığı ve kaçak gelişme riskini arttırdığı için ameliyat sonrasındaki ilk 1 ay sigara kullanmanızı önermiyoruz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Zaman Denize veya Havuza Girebilirim?

Ortalama 3 hafta sonra denize ya da havuza girebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Saç Dökülmesi Olur Mu?

Saç dökülmesi obezite cerrahisinden sonra hastaların yarısına yakınını etkileyebilen bir sorundur. Ameliyat stresi, vitamin-mineral eksiklikleri, besin alımındaki yetersizlik, su tüketimindeki yetersizlik saç dökülmesi sorununu arttıran temel sebeplerdir. Bütün bu yetersizlikler giderilse bile vücudun kalori alımındaki azalma ve metabolik dengenin ani değişimi de saç dökülmesine sebep olabilir. Endişelenmeyin bu dönemde dökülen saçlar kısa sürede yeniden çıkacaktır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Alkol Kullanımı

Ameliyattan sonraki ilk 6 ay kesinlikle alkol tüketilmemesi önerilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Asitli Gazlı İçecek Tüketimi

Tüp mide ameliyatının ilk 1 yılında midenin iyileşme sürecini olumsuz etkilememek adına kola, gazoz, soda gibi asitli ve gazlı içeceklerin tüketimi önerilmemektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kahve Tüketimi

Kafein içeren kahve kullanımı barsak hareketlerini ve iştahı arttırabilmektedir. Bu nedenle ameliyattan sonraki ilk 1 ay kahve tüketimi önerilmemektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kahve Tüketimi

Kafein içeren kahve kullanımı barsak hareketlerini ve iştahı arttırabilmektedir. Bu nedenle ameliyattan sonraki ilk 1 ay kahve tüketimi önerilmemektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Kurubaklagil Tüketimi

Baklagillerin gaz yapıcı özelliği ve lifli yapısından dolayı hazmı zor olduğu için ameliyattan 4-6 hafta sonra tüketilmesi önerilmektedir. Öncelikle çorba halinde denenip gaz şikayetlerine etkisi gözlemlenip ardından iyi pişirilmiş yemeklere kimyon ekleyerek geçiş yapılabilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Cinsellik

Obezite cerrahisi sonrasında yüksek efor gerektiren aktivitelerden ilk 21 gün uzak durmanızı öneriyoruz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sebze Tüketimi

Tüp mide ameliyatı sonrası çiğ sebzelerin tüketimine 1. aydan sonra geçilmelidir. Gaz şikayeti varsa brüksel lahanası, lahana, brokoli, kuşkonmaz, taze fasulye, bezelye gibi gaz yapıcı sebzelerden kaçınılmalıdır.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Protein Alımının Önemi

Tüp mide ameliyatı geçiren hastaların hızlı kilo verirken kaslarında kayıp yaşamaması için günlük en az 60 gram protein tüketmesi gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Sarkma Olur Mu?

Kilo verme sürecinizde düzenli ve vücut şekillendirici sporlar yaparsanız, cildinizde sarkma sorununu en aza indirgersiniz. Yine de estetik işlemlere ihtiyacınız olursa ameliyatınızdan 1 yıl sonra yaptırmanızı öneririz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Bulantısı

Ameliyattan sonra mide bulantısının temel sebepleri mideyi alabileceğinden fazla besinle zorlamak, hızlıca yemek, yeteri kadar çiğnemeden yutmaktır. Mide bulantılarının önüne geçmek için doygunluk hissedildiği an yeme-içme bırakılmalı, lokmalar küçültülüp iyice çiğnenmeli ve yavaş yenmelidir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra İlaç Kullanımı

Ameliyattan 1 ay sonra her türlü ilacınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak ağrı kesicileri dikkatli kullanmanız önerilmektedir. Mümkün olduğunca asprin, apranax türü ilaçları tercih etmeyin. Beraberinde mide ilacı ve bol suyla tüketmeniz önerilmektedir.

Obezite konusunda bilgi sahibi olmak mı istiyorsunuz?

Devam etmek için tıklayın!

Vücut Kitle Endeksinizi hesap ederek risk altında olup olmadığınızı kontrol edin..

Hesaplayıcıa Git!

Aradığınız Soruyu Bulamadınız mı?

İletişim sayfamızdan doktorunuza soru sorabilirsiniz..